2010botw

BEST OF THE WEST-PASCO
Pasco High School-Dec. 19, 2014

CHAMPIONSHIP MATCHES SHOWN AT THIS TIME
CONSOLATION MATCHES

 Champonships Match-PASCO #1-54  CLARKSTON-27
106-Anthony Torres-PAS1  ff Forfeit
113-Sean Ferguson-CAP1  d 3-0 Bobby Guzman-PAS1
120-Patrick Torres-PAS1  p 3:40 Jake Freeman-CLKS
126-Victor Ramirez-PAS1  p 2:32 Klayton Babino-CLKS
132-Timmy Martinez-PAS1  p 1:59 Tanner Benton-CLKS
138-Jake Covington-PAS1  p 4:15 Zach Thivierge-CLKS
145-Adam Draper-CLKS  p 0:28 David Kucheryaviy-PAS1
152-Zach Freeman-CLKS  p 0:16 Kenton Bedoya-PAS1
160-Alejandro Sagastegui-PAS1  p 1:43 Issac Draper-CLKS
170-Luis Velazco-PAS1  p 0:15 Cody Flodine-CLKS
182-Roman Cortez-PAS1  ff Forfeit
195-Hunter Sisemore-CLKS  p 1:07 Misael Estrada-PAS1
220-Dylan Beeler-CLKS  p 4:27 Audie Pearson-PAS1
285-Arturo Ruesga-PAS1  ff Forfeit

3rd/4th Match CAPITAL #1-39  CALDWELL-18
106-Mysun Mather-CAP1  Dec Ismael Cerros-CALD
113-Sean Ferguson-CAP1  p 1:30 Brenden Runnels-CALD
120-Luciano Delgado-CALD  d 3-2 Arthur Ferguson-CAP1
126-Tanner Hahn-CAP1  ff Forfeit
132-Austin Iorga-CAP1  d 10-4 Ben Solis-CALD
138-Adrian Adame-CALD  d 9-3 Trevor Thiel-CAP1
145-Tyrus Newell-CAP1  d 5-2 Julian Barrientez-CALD
152-Anthony Herredia-CALD  d 6-1 Braedon Silvers-CAP1
160-Joel Manzanarez-CALD  d 5-1 Conner Hayes-CAP1
170-Kyle McCullough-CAP1  d 5-1 Armando Gutierrez-CALD
182-Colby Sage-CAP1  ff Forfeit
195-Triden Mitchell-CALD  p 1:20 Drake Reay-CAP1
220-Owen Midkiff-CAP1  ff Forfeit
285-Lennin Rodriguez-CAP1  d 12-6 Drew Sowards-CALD

Match 1  CALDWELL-47  HERMISTON-15
106-Ismael Cerros-CALD  ff Forfeit
113-Brenden Runnels-CALD  ff Forfeit
120-Jack Meads-HERM  d 6-4 Luciano Delgado-CALD
126-Wade Kirkpartick-HERM  ff Forfeit
132-Ben Solis-CALD  m 17-3 Jacob Dodge-HERM
138-Adrian Adame-CALD  m 10-2 Robert Crane-HERM
145-Julian Barrientez-CALD  m 11-2 Will Sharkey-HERM
152-Anthony Herredia-CALD  m 12-4 Jake Palmer-HERM
160-Joel Manzanarez-CALD  m 17-4 Christian Corona-HERM
170-Armando Gutierrez-CALD  d 7-0 Julio Leiva-HERM
182-Kenny Bevan-HERM  ff Forfeit
195-Triden Mitchell-CALD  p 1:32 Brian Gutierrez-HERM
220-Forfeit   Forfeit
285-Drew Sowards-CALD  p 1:43 Evan Yzaquirre-HERM

Match 2  PRAIRIE-47  KENNEWICK-24
106-Rivers Greensky-PRAI  p 1:57 Ethan Vogtman-KENN
113-Leo Rojas-Lozano-PRAI  ff Forfeit
120-Tommy Greensky-PRAI  p 1:0 Cooper Miles-KENN
126-Alejandro Ramos-KENN  ff Forfeit
132-Emilio Ramos-KENN  d 5-4 Talen Goodpaster-PRAI
138-David Ramos-KENN  d 9-5 Kodi Walls-PRAI
145-Peter Mattson-PRAI  p 4:56 Braxton Brower-KENN
152-Andrew Burris-PRAI  tf 16-0 Eric Moore-KENN
160-Ethan Burris-PRAI  ff Forfeit
170-Miguel Avila-Leal-PRAI  p 4:43 Jose Oliva-KENN
182-Ronny Loomis-KENN  ff Forfeit
195-Jose Avila-Leal-PRAI  p 0:57 Ricky Flores-KENN
220-Forfeit   Forfeit
285-Bradley Ornelas-KENN  ff Forfeit

Match 3  COLVILLE-48  EVERGREEN-36
106-Ryan Logan-EVGN  ff Forfeit
113-Slade Braun-COLV  ff Forfeit
120-Andrew Lonero-EVGN  pin Brandon Riley-COLV
126-Jesse Stewart-EVGN  ff Forfeit
132-Alex Borders-EVGN  ff Forfeit
138-Daniel Turchin-EVGN  pin Jalen Olson-COLV
145-Brandon Stinson-COLV  pin Dylan Goodpasten-EVGN
152-Takoa Ashley-COLV  pin Miles Harper-EVGN
160-Thailer Morrison-COLV  ff Enrique Rivera-EVGN
170-Duncan Mayben-COLV  ff Forfeit
182-Taylor Beeman-COLV  ff Forfeit
195-Travis Hulinger-EVGN  pin Spencer Frank-COLV
220-Keegan Somers-COLV  pin Kris Walker-EVGN
285-Derrick Beeman-COLV  pin Forfeit

Match 4  SHADLE PARK-35  AUBURN MTN VIEW-25
106-Josh Nguyen-SHAD  p 1:48 Dominique Clemens-ABMV
113-Aaron Childers-SHAD  d 12-9 Noah Koester-ABMV
120-Austin Scoutin-SHAD  p 1:06 Forfeit
126-Brahm Trujillo-ABMV  p 0:18 Zach Nguyen-SHAD
132-Yoya Marzi-ABMV  d 9-6 Ryan Farrell-SHAD
138-Dylan Foley-ABMV  d 8-3 Nathan Boucher-SHAD
145-Joey Santos-ABMV  m 11-1 Drake Hughes-SHAD
152-Bryden Uyehara-SHAD  m 20-7 Derrick Howlett-ABMV
160-TJ Trout-SHAD  m 14-4 Chandler Wilson-ABMV
170-David Boone-ABMV  d 4-3 Eddie Montiel-SHAD
182-Kyle Vinson-SHAD  p 3:04 Nate Hardin-ABMV
195-Stephan Babcock-SHAD  p 1:40 Caleb Bailey-ABMV
220-Ryan Burnett-SHAD  d 7-6 Antonio Correa-ABMV
285-Andre Pellow-ABMV  ff Forfeit

Match 5  SELAH-51  WASHOUGAL-21
106-Daniel Callahan-SELA  p 1:20 Hunter MacPhail-WASH
113-Mathew Harris-SELA  tf 16-0 Urich Reyes-WASH
120-Carlos Lopez-SELA  p 4:14 Dylan Kiemele-WASH
126-Austin Au-SELA  p 3:07 Zach Oster-WASH
132-Antonio Maniscalco-WASH  d 2-1 AJ Au-SELA
138-Taylor Leifsen-WASH  ff Forfeit
145-James Garcia-SELA  p 3:58 AJ Christianson-WASH
152-Aaron Pimentel-SELA  d 7-0 Garrett Duey-WASH
160-Michael Hickey-WASH  p 3:54 James Boatticher-SELA
170-Gator Neeell-SELA  ff Forfeit
182-Chase Pidgeon-SELA  ff Forfeit
195-CJ Ramos-SELA  ff Forfeit
220-Ruben Aguilar-WASH  ff Forfeit
285-Derek Peters-SELA  d 2-1 Jacob Brown-WASH

Match 6  CLARKSTON-45  EASTMONT-36
106-Louis Arellano-EAST  ff Forfeit
113-Jake Freeman-CLKS  d 13-11 Julian Arellano-EAST
120-Spencer Clegg-CLKS  p 2:00 Thomas Jones-EAST
126-Klayton Babino-CLKS  p 2:28 Sloane Dean-EAST
132-Tanner Benton-CLKS  p 2:20 Josh Ahlberg-EAST
138-Zach Thivierge-CLKS  ff Forfeit
145-Alexis Morales-EAST  p 2:40 Adam Draper-CLKS
152-Zach Freeman-CLKS  p 2:46 Erick Curiel -EAST
160-Derek McClune-EAST  p 3:00 Issac Draper-CLKS
170-Isaiah Johnston-EAST  p 0:32 Cody Flodine-CLKS
182-Curtis Miller-EAST  ff Forfeit
195-Hunter Sisemore-CLKS  p 1:45 Roberto Guevara-EAST
220-Dylan Beeler-CLKS  p 2:15 Dan Alderson-EAST
285-Bryce Villalobos-EAST  p 1:34 Derrick Charpentier-CLKS

Match 7  KIONA BENTON-51  KAMIAK-30
106-Angel Delangel-KIBE  dec Rubin Vierra-KAMK
113-Jaron Gunter-KIBE  pin Carsen Hale-KAMK
120-Jayman Phillips-KIBE  pin Talmage Nishimoto-KAMK
126-Pedro Santos-KAMK  pin Leno Andrade-KIBE
132-Flavio Sandoval-KIBE  pin Finn O'Hea-KAMK
138-Alex Maxey-KAMK  ff Forfeit
145-Nathan Goodwin-KAMK  ff Forfeit
152-Warren Han-KAMK  ff Forfeit
160-Kareem Johnson-KIBE  pin Spencer Mitchell-KAMK
170-Isaiah Calloway-KIBE  pin Andrew Fischer-KAMK
182-Dakotah Petty-KIBE  dec Connor Mitchell-KAMK
195-William Jones-KAMK  pin Alex Baumgartner-KIBE
220-Anthony Llernas-KIBE  pin Austin Pomada-KAMK
285-Tanner Cook-KIBE  pin Tanner Kunard-KAMK

Match 8  MOUNTAIN VIEW-43  SOUTHRIDGE-25
106-Ketrell Green-SRDG  d 7-6 Troy Ewars-MTVW
113-Will Tiasacan-MTVW  p 3:14 Sammy Negrete-SRDG
120-Brandon Huft-MTVW  fff Forfeit
126-Cesar Flores-SRDG  m 8-0 Joe Quirk-MTVW
132-Tyler Hawkins-MTVW  d 13-11 Ryan Nett-SRDG
138-Damon Thomas-MTVW  tf 19-3 Clayton Detmer-SRDG
145-Emanuel Mendez-MTVW  d 9-3 Trevor Nett-SRDG
152-Derrick Gillespie-SRDG  p 1:55 Andrew Weigel-MTVW
160-Magnus Nelson-MTVW  ff Forfeit
170-Skyler Scott-MTVW  ff Connor Brown-SRDG
182-Brandon Profitt-MTVW  p 3:17 Andrew Stayrook-SRDG
195-Grayson Funk-MTVW  p 3:35 Daryn Harris-SRDG
220-Steven Masterson-SRDG  p 1:50 Chandler Alvarado-MTVW
285-Luke Davidson-SRDG  p 1:30 Elijah Davis-MTVW

Match 9 PASCO #1-54  WALLA WALLA-19
106-Mckinley Hudiburg-WAWA  d 13-4 Anthony Torres-PAS1
113-Bobby Guzman-PAS1  p 2:48 Joshua Camacho-WAWA
120-Patrick Torres-PAS1  d 6-0 Joshua Pettyjohn-WAWA
126-Victor Ramirez-PAS1  p 5:29 Brian Ocampo-WAWA
132-Timmy Martinez-PAS1  p 1:52 Sam Sievertsen-WAWA
138-Jake Covington-PAS1  p 1:21 Keanu Biagi-WAWA
145-Justin Evans-WAWA  p 5:37 David Kucheryaviy-PAS1
152-Alexander Lybbert-WAWA  d 7-0 Kenton Bedoya-PAS1
160-Alejandro Sagastegui-PAS1  p 5:05 Reid Magnaghi-WAWA
170-Luis Velazco-PAS1  ff Forfeit
182-Roman Cortez-PAS1  ff Forfeit
195-Misael Estrada-PAS1  p 0:17 Mathew Dirkin-WAWA
220-Audie Pearson-PAS1  d 7-0 Ryan Rogel-WAWA
285-Kurt Blackman-WAWA  p 3:36 Arturo Ruesga-PAS1

Match 10 ROYAL-42  HERITAGE-36
106-Malakai Cherernsouk-HERI  ff Forfeit
113-Eduardo Acevedo-ROYL  ff Forfeit
120-Cole Miller-HERI  ff Forfeit
126-Ammon Garrison-HERI  d 2-0 Alex Delgado-ROYL
132-Abraham Medina-ROYL  p 1:34 Neithan Stanley Jr.-HERI
138-Ebrahim Babajan-HERI  d 6-0 Jose Ponce-ROYL
145-Addin Felker-ROYL  p 1:45 Arthur Gusev-HERI
152-Marcus Hendrickson-HERI  p 1:59 Cesar Florez-ROYL
160-Gerardo Delos Santos-ROYL  ff Forfeit
170-Garrett Mason-HERI  p 1:24 Cesar Camacho-ROYL
182-Adrian Trinindad-ROYL  ff Forfeit
195-Richard Segura-ROYL  ff Forfeit
220-Hunter Follett-ROYL  ff Forfeit
285-Tristan Bridges-HERI  pin Angel Rojas-ROYL

Match 11 CAMAS-58  RICHLAND-21
106-Michael Strickland-CAMS  p 0:26 Jordan Lane-RICH
113-Max Grimes-CAMS  p 3:03 Wade Heaton-RICH
120-Kyle Moore-CAMS  ff Forfeit
126-Rylan Thompson-CAMS  ff Forfeit
132-Domonic Delgado-CAMS  p 0:17 Cameron Warnick-RICH
138-Noah Reyes-RICH  p 5:28 Nick Duffy-CAMS
145-Bryant Elliot-CAMS  p 1:09 Cameron Fox-Santana-RICH
152-Johnathon Taylor-CAMS  ff Forfeit
160-Stephen Jesmer-CAMS  ff Forfeit
170-Dylan Ingram-CAMS  p 0:56 Mason Mills-RICH
182-Isaac Lovato-RICH  p 2:27 Sam Stimel-CAMS
195-Talon Edmiston-CAMS  m 9-1 Curtis Howald-RICH
220-Tim Blelzer-RICH  d 3-2 Luke Pipkin-CAMS
285-Nic Workman-RICH  p 2:35 Tristan Groth-CAMS

Match 12 PASCO #2-42  ELLENSBURG-38
106-Jay Hollibaugh-PAS2  ff Forfeit
113-Jordan Rentaria-PAS2  p 2:49 Trace Townsend-ELLE
120-Jerry Ayala-PAS2  p 2:22 Tanner Bair-ELLE
126-Hunter Bair-ELLE  p 5:07 Moises Nava-PAS2
132-Garrett Cheney-ELLE  m 14-3 Emmanuel Wajaras-PAS2
138-Ricky Sadenz-PAS2  p 5:22 Cristian Contreras-ELLE
145-DJ Wetzel-ELLE  p 0:40 Macario Yniguez-PAS2
152-Luke Rinehart-ELLE  p 4:55 John Bustos Parra-PAS2
160-Cade Stevenson-ELLE  p 0:25 Trevor Elliott-PAS2
170-Mark Pearson-PAS2  inj def Corbin Coates-ELLE
182-Tait Stevenson-ELLE  m 11-0 Brandon Stroh-PAS2
195-Kerrigan Simpson-ELLE  p 0:15 J. Correa-PAS2
220-Anthony Cortez-PAS2  ff Forfeit
285-Awestyn Shover-PAS2  p 0:45 Andres Martinez-ELLE

Match 13 WENATCHEE-59  MT. SI-20
106-Gerardo Delgadillo-WENA  ff Forfeit
113-Archie Zaldivar-WENA  p 1:48 Austin Balko-MTSI
120-Duncan Harrison-MTSI  p 3:20 Ricky Macias-WENA
126-Drake Lewis-WENA  p 4:56 Henry Foster-MTSI
132-Ian Valente-WENA  p 4:54 Tyler McConnell-MTSI
138-Eric Briley-WENA  m 10-2 Gunnar Harrison-MTSI
145-Mason Marenco-MTSI  d 13-7 Cody Schuyleman-WENA
152-Jack Hamerly-MTSI  d 8-2 Ian Tamngin-WENA
160-Carl Brandt-WENA  p 4:13 Leland Shields-MTSI
170-Logan Tidd-WENA  d 8-44 Kurtis Olson-MTSI
182-Eli Barnet-WENA  ff Forfeit
195-Kole Davis-WENA  ff Forfeit
220-Tomas Benjume-WENA  p 2:30 Andrew Harris-MTSI
285-Armando Juarez-WENA  ff Forfeit

Match 14 CAPITAL #1-46  BATTLE GROUND-28
106-Mysun Mather-CAP1  maj Urijah Strano-BAGD
113-Joseph Harnett-BAGD  p 1:03 Sean Ferguson-CAP1
120-Chris Joner-BAGD  p 2:37 Arthur Ferguson-CAP1
126-Jason Cole-BAGD  p 3:35 Tanner Hahn-CAP1
132-Austin Iorga-CAP1  p 3:50 Robert Gomulkiewicz-BAGD
138-Trevor Thiel-CAP1  dec Colton Blake-BAGD
145-Tyrus Newell-CAP1  dec Jacob Kokinakis-BAGD
152-Anony Matson-BAGD  maj Braedon Silvers-CAP1
160-Taylor Stewart-BAGD  p 3:49 Conner Hayes-CAP1
170-Kyle McCullough-CAP1  p 1:04 Stephan Evans-BAGD
182-Colby Sage-CAP1  p 5:52 Jesse Valitalo-BAGD
195-Drake Reay-CAP1  p 2:25 Issac Hndrickson-BAGD
220-Owen Midkiff-CAP1  p 1:02 Michael Clark-BAGD
285-Lennin Rodriguez-CAP1  p 1:25 Justin Bellcoff-BAGD

Match 15 CONNELL-49  CAPITAL #2-27
106-Josh Hunt-CAP2  ff Forfeit
113-Sean DeBack-CAP2  ff Forfeit
120-Oscar Ortiz-CONN  p 3:39 Joey  Boggs-CAP2
126-Gerardo Morales-CONN  m 12-4 Corbin Johnson-CAP2
132-Hamadi Mberwa-CAP2  ff Forfeit
138-Crisofer Castanon-CONN  ff Forfeit
145-Austin Rumble-CAP2  d 5-1 Ower Hokanson-CONN
152-Branden Chavez-CONN  p 2:19 Forfeit
160-Cody Jenks-CONN  p 2:27 Brady Wood-CAP2
170-Saul Vargus-CONN  m 20-10 Zach Akins-CAP2
182-Noel Orozco-CONN  tf 20-4 Nahum Dass-CAP2
195-Chase Fuiatt-CONN  ff Forfeit
220-Seer Deines-CONN  ff Forfeit
285-Payton Dye-CAP2  p 1:43 Tristin Fernandez-CONN

Match 16 NEWBERG-72  HIGHLAND-9
106-Nicholas Sommerville-HIGH  p 3:45 Cody Fett-NEWB
113-Manny Ciscernos-HIGH  d 9-2 Habtamu Kudna-NEWB
120-Aerie Baxter-NEWB  ff Forfeit
126-Patrick Boulanger-NEWB  p 2:28 Micah Truman-PAS2
132-Thomas Myers-NEWB  p 1:19 Desean Allegood-HIGH
138-Jack Evans-NEWB  p 0:48 Tyce Escalante-PAS2
145-Taylen Reid-NEWB  p 1:29 Camaro Thorn-PAS2
152-Brandon Harper-NEWB  p 4:37 Manny Ciscernos-HIGH
160-Matt McCarthy-NEWB   2:49 Derrick Hienke-HIGH
170-Carson Albo-NEWB  p 0:19 Lyle Hollibaugh-PAS2
182-Devin Russo-NEWB  p 0:51 Cruz Suarez-PAS2
195-Jacob Werger-NEWB  ff Forfeit
220-Evan Smith-NEWB  p 0:42 Jonathon Sandoval-PAS2
285-Dallas O'Bryan-NEWB  p 0:32 Tyler McBride-PAS2

Match 17 CALDWELL-31  PRAIRIE-19
106-Rivers Greensky-PRAI  p 2:19 Ismael Cerros-CALD
113-Tommy Greensky-PRAI  m 11-1 Brenden Runnels-CALD
120-Luciano Delgado-CALD  d 18-13 Leo Rojas-Lozano-PRAI
126-Forfeit   Forfeit
132-Talen Goodpaster-PRAI  d 16-8 Ben Solis-CALD
138-Adrian Adame-CALD  pin Kodi Walls-PRAI
145-Julian Barrientez-CALD  dec Peter Mattson-PRAI
152-Andrew Burris-PRAI  d 13-11 Anthony Herredia-CALD
160-Joel Manzanarez-CALD  d 11-10 Ethan Burris-PRAI
170-Armando Gutierrez-CALD  p 3:11 Miguel Avila-Leal-PRAI
182-Forfeit   Forfeit
195-Jose Avila-Leal-PRAI  p 0:56 Triden Mitchell-CALD
220-Forfeit   Forfeit
285-Drew Sowards-CALD  ff Forfeit

Match 18 SHADLE PARK-54  COLVILLE-30
106-Josh Nguyen-SHAD  ff Forfeit
113-Slade Braun-COLV  p 0:56 Aaron Childers-SHAD
120-Austin Scoutin-SHAD  p 3:51 Brandon Riley-COLV
126-Zach Nguyen-SHAD  ff Forfeit
132-Ryan Farrell-SHAD  ff Forfeit
138-Nathan Boucher-SHAD  p 0:59 Jalen Olson-COLV
145-Brandon Stinson-COLV  p 3:53 Drake Hughes-SHAD
152-Bryden Uyehara-SHAD  p 5:33 Takoa Ashley-COLV
160-Thailer Morrison-COLV  p 4:13 TJ Trout-SHAD
170-Eddie Montiel-SHAD  p 0:40 Duncan Mayben-COLV
182-Kyle Vinson-SHAD  p 1:38 Taylor Beeman-COLV
195-Spencer Frank-COLV  p 1:36 Stephan Babcock-SHAD
220-Ryan Burnett-SHAD  p 1:59 Keegan Somers-COLV
285-Derrick Beeman-COLV  ff Forfeit

Match 19 CLARKSTON-51  SELAH-28
106-Daniel Callahan-SELA  ff Forfeit
113-Jake Freeman-CLKS  d 10-8 Mathew Harris-SELA
120-Spencer Clegg-CLKS  p 2:11 Carlos Lopez-SELA
126-Austin Au-SELA  m 10-0 Klayton Babino-CLKS
132-Tanner Benton-CLKS  p 0:50 AJ Au-SELA
138-Zach Thivierge-CLKS  ff Forfeit
145-Adam Draper-CLKS  p 0:53 James Garcia-SELA
152-Zach Freeman-CLKS  p 0:48 Aaron Pimentel-SELA
160-Issac Draper-CLKS  p 0:56 James Boatticher-SELA
170-Gator Neeell-SELA  p 1:22 Cody Flodine-CLKS
182-Chase Pidgeon-SELA  ff Forfeit
195-Hunter Sisemore-CLKS  p 0:58 CJ Ramos-SELA
220-Dylan Beeler-CLKS  ff Forfeit
285-Derek Peters-SELA  p 1:25 Derrick Charpentier-CLKS

Match 20 MOUNTAIN VIEW-45  KIONA BENTON-32
106-Brittnee Cook-KIBE  ff Forfeit
113-Will Tiasacan-MTVW  m 15-6 Jaron Gunter-KIBE
120-Brandon Huft-MTVW  p 1:32 Leno Andrade-KIBE
126-Joe Quirk-MTVW  p 5:38 Jayman Phillips-KIBE
132-Flavio Sandoval-KIBE  d 14-11 Tyler Hawkins-MTVW
138-Damon Thomas-MTVW  ff Forfeit
145-Emanuel Mendez-MTVW  ff Forfeit
152-Andrew Weigel-MTVW  ff Forfeit
160-Kareem Johnson-KIBE  tf Magnus Nelson-MTVW
170-Skyler Scott-MTVW  ff Forfeit
182-Dakotah Petty-KIBE  ff Forfeit
195-Grayson Funk-MTVW  p 1:41 Alex Baumgartner-KIBE
220-Anthony Llernas-KIBE  p 1:01 Chandler Alvarado-MTVW
285-Tanner Cook-KIBE  p 1:54 Elijah Davis-MTVW

Match 21 PASCO #1-69  ROYAL-8
106-Anthony Torres-PAS1  ff Forfeit
113-Bobby Guzman-PAS1  tech f Eduardo Acevedo-ROYL
120-Patrick Torres-PAS1  ff Forfeit
126-Alex Delgado-ROYL  maj Victor Ramirez-PAS1
132-Timmy Martinez-PAS1  p 0:22 Abraham Medina-ROYL
138-Jake Covington-PAS1  ff Forfeit
145-David Kucheryaviy-PAS1  p 1:03 Addin Felker-ROYL
152-Cesar Florez-ROYL  maj Kenton Bedoya-PAS1
160-Alejandro Sagastegui-PAS1  tech f Gerardo Delos Santos-ROYL
170-Luis Velazco-PAS1  p 1:20 Cesar Camacho-ROYL
182-Roman Cortez-PAS1  p 3:44 Adrian Trinindad-ROYL
195-Misael Estrada-PAS1  p 0:45 Richard Segura-ROYL
220-Audie Pearson-PAS1  p 0:59 Hunter Follett-ROYL
285-Arturo Ruesga-PAS1  p 1:23 Angel Rojas-ROYL

Match 22 CAMAS-55  PASCO #2-15
106-Michael Strickland-CAMS  p 1:41 Jay Hollibaugh-PAS2
113-Max Grimes-CAMS  p 5:59 Jordan Rentaria-PAS2
120-Jerry Ayala-PAS2  d 6-2 Kyle Moore-CAMS
126-Rylan Thompson-CAMS  p 3:07 Moises Nava-PAS2
132-Domonic Delgado-CAMS  m 10-1 Emmanuel Wajaras-PAS2
138-Ricky Sadenz-PAS2  d 10-5 Nick Duffy-CAMS
145-Bryant Elliot-CAMS  p 5:05 Macario Yniguez-PAS2
152-Johnathon Taylor-CAMS  tf 17-2 John Bustos Parra-PAS2
160-Stephen Jesmer-CAMS  p 1:59 Trevor Elliott-PAS2
170-Dylan Ingram-CAMS  m 12-3 Mark Pearson-PAS2
182-Brandon Stroh-PAS2  p 5:08 Sam Stimel-CAMS
195-Talon Edmiston-CAMS  p 0:58 J. Correa-PAS2
220-Anthony Cortez-PAS2  d 13-6 Luke Pipkin-CAMS
285-Tristan Groth-CAMS  p 1:31 Awestyn Shover-PAS2

Match 23 CAPITAL #1-57  WENATCHEE-13
106-Mysun Mather-CAP1  p 0:0 Gerardo Delgadillo-WENA
113-Sean Ferguson-CAP1  p 0:24 Archie Zaldivar-WENA
120-Arthur Ferguson-CAP1  p 3:18 Ricky Macias-WENA
126-Drake Lewis-WENA  d 9-2 Tanner Hahn-CAP1
132-Austin Iorga-CAP1  d 9-7 Ian Valente-WENA
138-Trevor Thiel-CAP1  m 12-4 Eric Briley-WENA
145-Tyrus Newell-CAP1  p 2:50 Cody Schuyleman-WENA
152-Braedon Silvers-CAP1  p 6:00 Ian Tamngin-WENA
160-Carl Brandt-WENA  p 0:37 Conner Hayes-CAP1
170-Kyle McCullough-CAP1  tf 17-0 Logan Tidd-WENA
182-Colby Sage-CAP1  d 8-3 Eli Barnet-WENA
195-Kole Davis-WENA  m 11-1 Drake Reay-CAP1
220-Owen Midkiff-CAP1  p 1:08 Tomas Benjume-WENA
285-Lennin Rodriguez-CAP1  p 0:47 Armando Juarez-WENA

Match 24 NEWBERG-54  CONNELL-15
106-Forfeit  ff Habtamu Kudna-NEWB
113-Forfeit   Forfeit
120-Aerie Baxter-NEWB  p 1:26 Oscar Ortiz-CONN
126-Patrick Boulanger-NEWB  p 3:27 Gerardo Morales-CONN
132-Jack Evans-NEWB  ff Forfeit
138-Thomas Myers-NEWB  p 3:34 Crisofer Castanon-CONN
145-Taylen Reid-NEWB  p 0:44 Ower Hokanson-CONN
152-Justen McConville-NEWB  dec Branden Chavez-CONN
160-Cody Jenks-CONN  dec Matt McCarthy-NEWB
170-Saul Vargus-CONN  p 1:26 Carson Albo-NEWB
182-Devin Russo-NEWB  decc Noel Orozco-CONN
195-Jacob Werger-NEWB  p 3:41 Chase Fuiatt-CONN
220-Evan Smith-NEWB  p 3:00 Seer Deines-CONN
285-Dallas O'Bryan-NEWB  p 1:30 Tristin Fernandez-CONN

Match 25 CALDWELL-41  SHADLE PARK-29
106-Ismael Cerros-CALD  p 0:28 Aaron Childers-SHAD
113-Brenden Runnels-CALD  ff Forfeit
120-Luciano Delgado-CALD  d 10-3 Austin Scoutin-SHAD
126-Zach Nguyen-SHAD  ff Forfeit
132-Ryan Farrell-SHAD  d 10-7 Ben Solis-CALD
138-Adrian Adame-CALD  p 1:15 Nathan Boucher-SHAD
145-Julian Barrientez-CALD  p 1:18 Drake Hughes-SHAD
152-Bryden Uyehara-SHAD  m 18-10 Anthony Herredia-CALD
160-TJ Trout-SHAD  m 10-0 Joel Manzanarez-CALD
170-Armando Gutierrez-CALD  tf 118-1 Eddie Montiel-SHAD
182-Kyle Vinson-SHAD  fff Forfeit
195-Triden Mitchell-CALD  d 4-3 Stephan Babcock-SHAD
220-Ryan Burnett-SHAD  ff Forfeit
285-Drew Sowards-CALD  ff Forfeit

Match 26 CLARKSTON-37  MOUNTAIN VIEW-29
106-Forfeit   Forfeit
113-Will Tiasacan-MTVW  m 22-11 Jake Freeman-CLKS
120-Brandon Huft-MTVW  d 1-0 Spencer Clegg-CLKS
126-Klayton Babino-CLKS  m 11-2 Joe Quirk-MTVW
132-Tanner Benton-CLKS  p 5:08 Tyler Hawkins-MTVW
138-Damon Thomas-MTVW  m 12-2 Zach Thivierge-CLKS
145-Emanuel Mendez-MTVW  p 0:57 Adam Draper-CLKS
152-Zach Freeman-CLKS  p 1:00 Andrew Weigel-MTVW
160-Issac Draper-CLKS  p 0:50 Magnus Nelson-MTVW
170-Skyler Scott-MTVW  p 0:15 Cody Flodine-CLKS
182-Brandon Profitt-MTVW  ff Forfeit
195-Hunter Sisemore-CLKS  p 0:59 Grayson Funk-MTVW
220-Dylan Beeler-CLKS  p 0:26 Chandler Alvarado-MTVW
285-Derrick Charpentier-CLKS  d 15-12 Elijah Davis-MTVW

Match 27 PASCO #1-45  CAMAS-28
106-Michael Strickland-CAMS  p 2:30 Anthony Torres-PAS1
113-Bobby Guzman-PAS1  d 8-2 Max Grimes-CAMS
120-Patrick Torres-PAS1  p 0:32 Kyle Moore-CAMS
126-Rylan Thompson-CAMS  p 2:10 Victor Ramirez-PAS1
132-Timmy Martinez-PAS1  p 1:06 Domonic Delgado-CAMS
138-Jake Covington-PAS1  p 0:27 Nick Duffy-CAMS
145-Bryant Elliot-CAMS  p 3:47 David Kucheryaviy-PAS1
152-Johnathon Taylor-CAMS  d 9-3 Kenton Bedoya-PAS1
160-Alejandro Sagastegui-PAS1  p 0:23 Stephen Jesmer-CAMS
170-Luis Velazco-PAS1  p 1:18 Dylan Ingram-CAMS
182-Roman Cortez-PAS1  p 2:26 Sam Stimel-CAMS
195-Talon Edmiston-CAMS  m 13-5 Misael Estrada-PAS1
220-Audie Pearson-PAS1  p 0:56 Luke Pipkin-CAMS
285-Tristan Groth-CAMS  d 1-0 Arturo Ruesga-PAS1

Match 28 CAPITAL #1-54  NEWBERG-25
106-Mysun Mather-CAP1  p 1:22 Habtamu Kudna-NEWB
113-Aerie Baxter-NEWB  d 9-6 Sean Ferguson-CAP1
120-Arthur Ferguson-CAP1  ff Forfeit
126-Patrick Boulanger-NEWB  p 0:28 Tanner Hahn-CAP1
132-Jack Evans-NEWB  m 12-3 Austin Iorga-CAP1
138-Trevor Thiel-CAP1  p 1:49 Tim Lane-NEWB
145-Tyrus Newell-CAP1  p 3:53 Justen McConville-NEWB
152-Brandon Harper-NEWB  p 1:55 Braedon Silvers-CAP1
160-Matt McCarthy-NEWB  p 0:49 Conner Hayes-CAP1
170-Kyle McCullough-CAP1  p 2:29 Carson Albo-NEWB
182-Colby Sage-CAP1  p 5:59 Devin Russo-NEWB
195-Drake Reay-CAP1  p 0:59 Jacob Werger-NEWB
220-Owen Midkiff-CAP1  p 2:52 Evan Smith-NEWB
285-Lennin Rodriguez-CAP1  p 0:36 Dallas O'Bryan-NEWB

Match 29 CLARKSTON-36  CALDWELL-28
106-Ismael Cerros-CALD  ff Forfeit
113-Sean Ferguson-CAP1  m 9-0 Brenden Runnels-CALD
120-Jake Freeman-CLKS  p 3:18 Luciano Delgado-CALD
126-Klayton Babino-CLKS  ff Forfeit
132-Tanner Benton-CLKS  p 1;30 Ben Solis-CALD
138-Adrian Adame-CALD  p 0:57 Zach Thivierge-CLKS
145-Julian Barrientez-CALD  p 1:36 Adam Draper-CLKS
152-Zach Freeman-CLKS  p 3:24 Anthony Herredia-CALD
160-Joel Manzanarez-CALD  p 5:13 Issac Draper-CLKS
170-Armando Gutierrez-CALD  p 1:22 Cody Flodine-CLKS
182-Forfeit   Forfeit
195-Hunter Sisemore-CLKS  p 0:54 Triden Mitchell-CALD
220-Forfeit   Forfeit
285-Dylan Beeler-CLKS  d 7-4 Drew Sowards-CALD

Match 30-CAPITAL #1  Score PASCO #1
106-Mysun Mather-CAP1  p 2:31 Anthony Torres-PAS1
113-Bobby Guzman-PAS1  tf 15-0 Sean Ferguson-CAP1
120-Patrick Torres-PAS1  d 8-2 Arthur Ferguson-CAP1
126-Victor Ramirez-PAS1  tf 18-2 Tanner Hahn-CAP1
132-Timmy Martinez-PAS1  p 0:41 Austin Iorga-CAP1
138-Jake Covington-PAS1  p 3:10 Trevor Thiel-CAP1
145-David Kucheryaviy-PAS1  p 1:25 Tyrus Newell-CAP1
152-Braedon Silvers-CAP1  d 6-1 Kenton Bedoya-PAS1
160-Alejandro Sagastegui-PAS1  p 1:55 Conner Hayes-CAP1
170-Kyle McCullough-CAP1  p 3:53 Luis Velazco-PAS1
182-Roman Cortez-PAS1  d 4-2 Colby Sage-CAP1
195-Misael Estrada-PAS1  p 0:55 Drake Reay-CAP1
220-Audie Pearson-PAS1  p 3:25 Owen Midkiff-CAP1
285-Lennin Rodriguez-CAP1  p 0:55 Arturo Ruesga-PAS1