2010botw

BEST OF THE WEST-PASCO
Pasco High School-Dec. 20, 2013

POD RESULTS

Pod 1 M 1 MT VIEW-44  SOUTHRIDGE-20
106-William Taisacan-MTVW  TF16-0 Manny Casillas-SRDG
113-Brandon Huft-MTVW  PIN Sammy Negrete-SRDG
120-Ben James Dixon-MTVW  PIN 1:57 Cesar Flores-SRDG
126-Clayton Detmei-SRDG  PIN 1:50 Matt Miller-MTVW
132-Damon Thomas-MTVW  D 6-2 Trenton Nett-SRDG
138-Kenji Yamashita-MTVW  PIN 1:30 Danny Navarro-SRDG
145-Abraham Hansen-MTVW  D 6-5 Lydon Reams-SRDG
152-Nathan Spires-MTVW  TF 18-3 Zayid Al-Ghani-SRDG
160-Skyler Scott-MTVW  PIN 1:15 AJ Del Angel-SRDG
170-Brandon Proffitt-MTVW  PIN 5:40 Daryn Harris-SRDG
182-Bryce Overholt-SRDG  TF 16-0 Nathan Wu-MTVW
195-Kadin Diaz-SRDG  PINN 1:20 Eddie Richardson-MTVW
220-Marcus Surita-SRDG  FF Forfeit-MTVW
285-Luke Davidson-SRDG  D 5-3 Faris Hadziabdic-MTVW

Pod 2 M 1 RICHLAND-46  EVERGREEN-32
106-Chase Wilson-RICH  PIN 0:30 Ryan Logan-EGVN
113-Isaiah Av-EGVN  PIN 1:36 Forfeit-RICH
120-Andrew Lonero-EGVN  PIN 1:11 Gunnar Gibbon-RICH
126-Austin Henderson-EGVN  PIN 1:35 Todd Gaston-RICH
132-Ramon Ortiz-EGVN  MAJ 14-3 Mitch Bieber-RICH
138-Pryce Seely-RICH  MAJ 10-2 Jordan Moore-EGVN
145-Kody Mars-RICH  PIN 0:50 Jon Veeder-EGVN
152-Lane Heaton-RICH  FF Logan  Perdue-PASC-ALS
160-Cole Ballard-RICH  PIN 1:05 Enrique Rivera-EGVN
170-Robert Tumanyan-RICH  FF Rosendo Cardenos-PASC-ALS
182-Ryker Mackey-RICH  FF Cristian Vazquez-PASC-ALS
195-Forrest Howald-RICH  FF Forfeit-EGVN
220-Ryan Krause-EGVN  PIN 0:55 Hunter Merkle-RICH
285-Austin Wright-EGVN  MAJ 16-6 Nicholas Workman-RICH

Pod 3 M 1 PRAIRIE-40  CONNELL-31
106-Oscar Ortiz-CONN  PIN 2:24 Randy Ley-PRAI
113-Rivers Greensky-PRAI  MAJ 24-12 Gerardo Morales-CONN
120-Fernando Gomez-CONN  MAJ 13-4 Tommy Greensky-PRAI
126-Kodi Wells-PRAI  PIN 3:53 Roman Rodriguez-CONN
132-Peter Mattson-PRAI  FF Forfeit-CONN
138-Cody Jenks-CONN  PIN 3:17 Eric Creamer-PRAI
145-Noel Orozco-CONN  FF Forfeit-PRAI
152-Robert Orozco-CONN  D 12=6 Jake Lucia-PRAI
160-Mario Gonzalez-PRAI  PIN 1:12 Rudy Gonzalez-CONN
170-Nick Graham-PRAI  FF Cody Gutierrez-CONN
182-Ronnie Evenden-PRAI  FF Forfeit-CONN
195-Greg Heinen-CONN  PIN 5:09 Tyler Duncan-PRAI
220-Dallas Goodpaster-PRAI  FF Forfeit-CONN
285-Jacob Bonney-CONN  FF Forfeit-PRAI

Pod 4 M 1 PASCO-55  HERMISTON-19
106-Bobby Guzman-PASC  TF 15-0 Robert Rodriguez-HERM
113-Patrick Torres-PASC  PIN 0:23 Jack Meads-HERM
120-Luis Ochoa-PASC  PIN 0:51 Devon Badoux-HERM
126-Robert Crane-HERM  MAJ 11-3 Victor Ramirez-PASC
132-Timmy Martinez-PASC  PIN 0:46 Jacob Dodge-HERM
138-Jake Covington-PASC  PIN 0:07 Oscar Lopez-HERM
145-Will Sharkey-HERM  P 0:30 Tristan Killian-PASC
152-Luis Velazco-PASC  MAJ William Kidder-HERM
160-Brock McDonough-HERM  DEC Anthony Sagastegui-PASC
170-Anthony Burrows-PASC  PIN 1:37 Vladimir Macias-HERM
182-Alex Garza-HERM  PIN 0:40 Brandon Stroh-PASC
195-Misael Estrada-PASC  MAJ Mitchell Lincoln-HERM
220-Roman Cortez-PASC  PIN 0:24 Corey Mason-HERM
285-Audie Pearson-PASC  PIN 1:27 Evan Yzaguirre-HERM

Pod 5 M 1 BATTLE GROUND-43  WENATCHEE-25
106-Justin Bullock-BAGR  MAJ 12-2 Gerardo Delgadillo-WENA
113-Chris Joner-BAGR  D 3-0 Drake Lewis-WENA
120-Noel Suarez-WENA  D 4-1 Zachary John-BAGR
126-Jason Cole-BAGR  PIN 5:06 Kekoa Fujmori-WENA
132-Colton Blake-BAGR  D 6-4 David Marquez-WENA
138-Robert Gomulkiewicz-BAGR  D 7-6 Eric Briley-WENA
145-Kris Garrett-WENA  PIN 3:38 Taylor Stewart-BAGR
152-Steven Evans-BAGR  PIN 1:12 Cody Schuyleman-WENA
160-Carl Brandt-WENA  PIN 1:02 Tyler Bates-BAGR
170-Wyatt Long-WENA  PIN 3:59 Billy Oeck-BAGR
182-Kole Davis-WENA  MAJ 13-4 Jesse Valitalo-BAGR
195-Aaron Bork-BAGR  PIN 3:11 Eli Barnett-WENA
220-Sheldon Michalios-BAGR  PIN 1:38 Tomas Benjume-WENA
285-Tyler Dady-BAGR  PIN 2:22 Armando Juarez-WENA

Pod 6 M 1 WALLA WALLA-40  KI-BE-27
106-Jaron Gunter-KIBE  D 9-3 Josh Camacho-WAWA
113-Joshua Pettyjohn-WAWA  MAJ 12-0 Jaymen Phillips-KIBE
120-Brian Ocampo-WAWA  D 19-12 Flavio Sandoval-KIBE
126-Noe Gonzalez-WAWA  D 10-7 Sweth Garcia-KIBE
132-Martin Barrera-WAWA  D 6-4 David Graham-KIBE
138-Justin Evans-WAWA  MAJ 10-1 Byron Berryhill-KIBE
145-Carlos Aguirre-KIBE  MAJ 18-4 Brandon Hernandez-WAWA
152-Ammon Juhasz-WAWA  D 6-5 Luca Fleishmann-KIBE
160-Kareem Johnson-KIBE  MAJ 13-0 Logan Hope-WAWA
170-Andrew Granchukoff-WAWA  PIN 1:55 Forfeit-KIBE
182-Cruz DelAngel-KIBE  P 1:20 Lucas Rassbach-WAWA
195-Donovan Romero-WAWA  MAJ 11-0 Alex Baumgartner-KIBE
220-Tanner Cook-KIBE  PIN 5:38 Ryan Rogel-WAWA
285-Cody Zyph-KIBE  PIN 5:10 Kurt Blackman-WAWA

Pod 7 M 1 KAMIAKIN-36  WEST SALEM-27
106-JJ Gurr-KAMI  TF 18-3 Enrique Teran-WSAL
113-Tyler Almaguer-KAMI  PIN 1:24 Marco Vargas-WSAL
120-Cyle Deleon-KAMI  D 7-4 Jeb Powell-WSAL
126-Cam Johnson-WSAL  MAJ 15-2 Jesus Ramos-KAMI
132-Damien Gooldy-KAMI  PIN 5:49 Clint Jacobson-WSAL
138-Franky Garcia-KAMI  TF 22-7 Schuyler Killian-PASC-ALS
145-Cedar Ceja-KAMI  D 11-6 Mateo Jimenez-PASC-ALS
152-Harrison Hunt-WSAL  MAJ 14-4 Zach Borisch-KAMI
160-Cam Harris-WSAL  MAJ 12-0 Joseph Hernandez-KAMI
170-Jon Maddy-WSAL  PIN 5:39 Levi Tipps-KAMI
182-Jose Solorio-KAMI  FF Forfeit-WSAL
195-Benson Huntley-WSAL  FF Warren Laviue-KAMI
220-Johnathan Chavez-Cruz-PASC-ALS  FF Forfeit-KAMI
285-Lisala Manu-WSAL  D 4-3 Nick Little-KAMI

Pod 8 M 1 HERITAGE-43  SELAH-27
106-Carlos Lopez-SELA  DEC 4-2 Jordan Zuniga-HERI
113-Ryan Taylor-HERI  FF Forfeit-SELA
120-Karell Abdul-HERI  PIN 4:33 Mathew Harris-SELA
126-Austin Au-SELA  PIN 3:38 Jonathan Schot-HERI
132-Connor Wilson-HERI  PIN 0:26 Ethan Borton-SELA
138-Ebrahim Babajan-HERI  PIN 5:22 Mitchell Belton-SELA
145-Brian Cienfuegos-SELA  PIN 3:50 Alex Lord-HERI
152-Marcus Hendrickson-HERI  MAJ 15-4 Aaron Pimentel-SELA
160-Gator Newell-SELA  FF Forfeit-HERI
170-Christian Stroup-HERI  DEC 8-1 Tommy Lund-SELA
182-Jacob Cooper-HERI  PIN 0:45 Alec Ray-SELA
195-Forfeit-SELA  DOUBLE FF Forfeit-HERI
220-Chase Pidgon-SELA  FF Forfeit-HERI
285-Tristan Bridges-HERI  FF Forfeit-SELA

Pod 1 M 2 NEWBERG-30  MT VIEW-28
106-William Taisacan-MTVW  DEC 7-5 Aerie Baxter-NEWB
113-Patrick Boulanger-NEWB  DEC 4-3 Brandon Huft-MTVW
120-Ben James Dixon-MTVW  PIN 1:30 Thomas Myers-NEWB
126-Wyatt Rude-NEWB  DEC 7-1 Matt Miller-MTVW
132-Damon Thomas-MTVW  DEC 3-2 Tim Lane-NEWB
138-Kenji Yamashita-MTVW  PIN 3:16 Justen McConville-NEWB
145-Manny Mendez-MTVW  DEC 4-2 Colin Hyatt-NEWB
152-Nathan Spires-MTVW  DEC 8-7 Matthew McCarthy-NEWB
160-Jack Kerwin-NEWB  PIN 1:00 Skyler Scott-MTVW
170-Brandon Proffitt-MTVW  DEC 5-4 Zane Burgess-NEWB
182-Nathan Wu-MTVW  DEC 5-2 Devin Russo-NEWB
195-Will Fox-NEWB  PIN 4:24 Eddie Richardson-MTVW
220-Evan Smith-NEWB  FF Forfeit-MTVW
285-Dakota Church-NEWB  PIN 5:56 Faris Hadziabdic-MTVW

Pod 2 M 2 CLARKSTON-45  EVERGREEN-26
106-Spencer Clegg-CLAK  PIN 0:58 Ryan Logan-EGVN
113-Isaiah Av-EGVN  DEC 7-5 Dalton Port-CLAK
120-Tanner Benton-CLAK  PIN 1:35 Andrew Lonero-EGVN
126-Austin Henderson-EGVN  FF Forfeit-CLAK
132-Ramon Ortiz-EGVN  TF 19-4 Zack Thivierge-CLAK
138-Jordan Moore-EGVN  PIN 0:46 Jordan Starr-CLAK
145-Zach Freeman-CLAK  PIN 1:31 Jon Veeder-EGVN
152-Eric Benton-CLAK  FF Logan  Perdue-PASC-ALS
160-Enrique Rivera-EGVN  DEC 8-4 Jordan Miller-CLAK
170-Dakota Cornish-CLAK  FF Rosendo Cardenos-PASC-ALS
182-Taran Schuerman-CLAK  FF Cristian Vazquez-PASC-ALS
195-Stephen Sisemore-CLAK  FF Forfeit-EGVN
220-Dylan Beeler-CLAK  DEC 10-4 Ryan Krause-EGVN
285-Austin Wright-EGVN  DEC 10-3 Hunter Sisemore-CLAK

Pod 3 M 2 PRIEST RIVER-51  CONNELL-25
106-Oscar Ortiz-CONN  PIN 2:34 John Allen Noble-PRRV
113-Diamond Robinson-PRRV  PIN 0:44 Gerardo Morales-CONN
120-Fernando Gomez-CONN  MAJ 15-4 Noah Jamison-PRRV
126-Luke Soumas-PRRV  PIN 5:39 Roman Rodriguez-CONN
132-Kyle Palfrey-PRRV  FF Forfeit-CONN
138-Cody Jenks-CONN  PIN 3:34 Spenser Macdonald-PRRV
145-Dallas Hopkins-PRRV  PIN 2:55 Noel Orozco-CONN
152-Robert Orozco-CONN  DEC 8-6 Clayton Bowman-PRRV
160-Greg Fitzmorris-PRRV  DEC 9-2 Rudy Gonzalez-CONN
170-Luke Macdonald-PRRV  PIN 0:11 Cody Gutierrez-CONN
182-Joe Swartz-PRRV  FF Forfeit-CONN
195-Greg Heinen-CONN  PIN 1:23 Bret Fink-PRRV
220-Gabe Bellah-PRRV  FF Forfeit-CONN
285-Tristan Hudson-PRRV  FF Forfeit-CONN

Pod 4 M 2 WASHOUGAL-50  HERMISTON-17
106-Robert Rodriguez-HERM  WIN Urich Reyes-WASH
113-Jack Meads-HERM  WIN Dylan Cherry-WASH
120-Jacob Romero-PASC-ALS  PIN 0:21 Devon Badoux-HERM
126-John Gable-WASH  PIN 1:04 Wade Kirkpatrick-HERM
132-Taylor Leifsen-WASH  WIN Robert Crane-HERM
138-Jesse Reagan-WASH  PIN 0:27 Oscar Lopez-HERM
145-Garrett Duey-WASH  WIN Devon Bonser-HERM
152-Tanner Baldwin-WASH  PIN 1:33 William Kidder-HERM
160-Andrew Bedjan-WASH  PIN 0:18 Brock McDonough-HERM
170-Tanner Howington-WASH  PIN 0:11 Vladimir Macias-HERM
182-Bailey Burk-WASH  PIN 1:27 Alex Garza-HERM
195-Mitchell Lincoln-HERM  WIN Ruben Aguilar-WASH
220-Sean Leheny-WASH  PIN 1:03 Corey Mason-HERM
285-Josiah Jones-WASH  PIN 1:41 Evan Yzaguirre-HERM

Pod 5 M 2 BATTLE GROUND-46  ROYAL-32
106-Justin Bullock-BAGR  FF Forfeit-ROYL
113-Kiki Chabolla-ROYL  TF 18-3 Chris Joner-BAGR
120-Stanton Fanning-ROYL  PIN 3:36 Zachary John-BAGR
126-Carlos Hernandez-ROYL  PIN 1:15 Jason Cole-BAGR
132-Colton Blake-BAGR  PIN 1:21 Julio Valencia -ROYL
138-Robert Gomulkiewicz-BAGR  PIN 1:58 Tyler Garretson-ROYL
145-Taylor Stewart-BAGR  MAJ 15-3 Jose Medina-ROYL
152-Steven Evans-BAGR  FF Forfeit-ROYL
160-Emillo Bustos-ROYL  FF Tyler Bates-BAGR
170-Darrin Miller-ROYL  DEC 6-1 Billy Oeck-BAGR
182-Carter Allred-ROYL  PIN 3:25 Jesse Valitalo-BAGR
195-Aaron Bork-BAGR  PIN 4:25 Matt Bartlett-ROYL
220-Sheldon Michalios-BAGR  PIN 1:18 Yordie Jimenez-ROYL
285-Tyler Dady-BAGR  PIN 0:34 Angle Rojas-ROYL

Pod 6 M 2 CENTRALIA-48  WALLA WALLA-24
106-Layne Pannkuk-CENT  PIN 1:32 Josh Camacho-WAWA
113-Bryce Bock-CENT  TF 18-3 Joey Camacho-WAWA
120-Byron Cerrano-CENT  PIN Benny Salcedo-WAWA
126-Noe Gonzalez-WAWA  FF Forfeit-CENT
132-Martin Barrera-WAWA  PIN 0:25 Trent Due-CENT
138-Justin Evans-WAWA  DEC 6-5 Paul Ward-CENT
145-Christian Smith-CENT  PIN 5:52 Brandon Hernandez-WAWA
152-Joseph Finch-CENT  PIN 3:38 Logan Hope-WAWA
160-Wyatt Pannkuk-CENT  MAJ 14-0 Ely Kimball-WAWA
170-Andrew Granchukoff-WAWA  FF Andrew Fisher-CENT
182-Kyzer Bailey-CENT  PIN 2:14 Lucas Rassbach-WAWA
195-Enoc Amador-CENT  DEC 3-1 Ryan Rogel-WAWA
220-Bryan Due-CENT  PIN 3:27 Donovan Romero-WAWA
285-Kurt Blackman-WAWA  DEC 9-6 Josh Harmon-CENT

Pod 7 M 2 MT. SI-37  KAMIAKIN-34
106-Henry Foster-MTSI  DEC 6-3 JJ Gurr-KAMI
113-Tyler Almaguer-KAMI  FF Joey Quirk-MTVW
120-Eli Clure-MTSI  PIN 3:01 Cyle Deleon-KAMI
126-Tyler McConnell-MTSI  DEC 15-12 Jesus Ramos-KAMI
132-Mason Marenco-MTSI  PIN 5:53 Jacob Lawson-KAMI
138-Gunnar Harrison-MTSI  INJ DEF Franky Garcia-KAMI
145-Ryley Absher-MTSI  DEC 5-2 Cedar Ceja-KAMI
152-Justin Edens-MTSI  PIN 0:57 Jonard Penaflor-KAMI
160-Joseph Hernandez-KAMI  MAJ 11-3 Kai Hapke-MTSI
170-Levi Tipps-KAMI  FF Forfeit-MTSI
182-Jose Solorio-KAMI  FF Forfeit-MTSI
195-Warren Laville-RICH  FF Andrew Harris-MTSI
220-Cameron McLain-MTSI  FF Forfeit-KAMI
285-Nick Little-KAMI  PIN 4:37 Mario Prado-SRDG

Pod 8 M 2 HERITAGE-50  KAMIAK-27
106-Jordan Zuniga-HERI  FF Kyle James-KAMK
113-Ryan Taylor-HERI  FF Forfeit-KAMK
120-Karell Abdul-HERI  PIN 0:56 Ryan James-KAMK
126-Jonathan Schot-HERI  FF Forfeit-KAMK
132-Connor Wilson-HERI  MAJ 12-2 Nate Goodwin-KAMK
138-Ebrahim Babajan-HERI  FF Forfeit-KAMK
145-Tyler Frisch-KAMK  DEC 8-4 Alex Lord-HERI
152-Marcus Hendrickson-HERI  MAJ 10-0 Spencer Mitchell-KAMK
160-David Bikoev-KAMK  FF Forfeit-HERI
170-Tyler Webley-KAMK  PIN 2:24 Christian Stroup-HERI
182-Jacob Cooper-HERI  PIN 3:13 Connor Mitchell-KAMK
195-Grant Smith-KAMK  FF Forfeit-HERI
220-Tanner Kunard-KAMK  FF Forfeit-HERI
285-Tristan Bridges-HERI  FF Forfeit-KAMK

Pod 1 M 3 NEWBERG-51  SOUTHRIDGE-24
106-Aerie Baxter-NEWB  PIN 1:00 Sammy Negrete-SRDG
113-Patrick Boulanger-NEWB  PIN 1:45 Manny Casillas-SRDG
120-Thomas Myers-NEWB  DEC 3-2 Cesar Flores-SRDG
126-Wyatt Rude-NEWB  PIN 2:45 Clayton Detmei-SRDG
132-Tim Lane-NEWB  FF Trenton Nett-SRDG
138-Danny Navarro-SRDG  PIN 1:52 Justen McConville-NEWB
145-Lydon Reams-SRDG  DEC 6-0 Colin Hyatt-NEWB
152-Matthew McCarthy-NEWB  PIN 1:51 Zayid Al-Ghani-SRDG
160-Zane Burgess-NEWB  PIN 0:56 Connor Brown-SRDG
170-Jack Kerwin-NEWB  PIN 2:09 Daryn Harris-SRDG
182-Bryce Overholt-SRDG  PIN 1:37 Devin Russo-NEWB
195-Will Fox-NEWB  FF Forfeit-SRDG
220-Marcus Surita-SRDG  PIN 1:58 Evan Smith-NEWB
285-Luke Davidson-SRDG  DEC 6-2 Chase Pothier-NEWB

Pod 2 M 3 CLARKSTON-51  RICHLAND-30
106-Spencer Clegg-CLAK  PIN 0:02 Chase Wilson-RICH
113-Dalton Port-CLAK  FF Forfeit-RICH
120-Tanner Benton-CLAK  PIN 1:22 Gunnar Gibbon-RICH
126-Todd Gaston-RICH  FF Forfeit-CLAK
132-Mitch Bieber-RICH  PIN 1:13 Zack Thivierge-CLAK
138-Jordan Starr-CLAK  PIN 0:44 Anthony Lovato-RICH
145-Zach Freeman-CLAK  DEC 9-7 Kody Mars-RICH
152-Eric Benton-CLAK  PIN 1:16 Lane Heaton-RICH
160-Cole Ballard-RICH  PIN 0:35 Jordan Miller-CLAK
170-Dakota Cornish-CLAK  PIN 0:22 Isaac Lovato-RICH
182-Ryker Mackey-RICH  PIN 1:08 Taran Schuerman-CLAK
195-Forrest Howald-RICH  PIN 1:34 Stephen Sisemore-CLAK
220-Dylan Beeler-CLAK  PIN 1:03 Hunter Merkle-RICH
285-Hunter Sisemore-CLAK  PIN 0:52 Nicholas Workman-RICH

Pod 3 M 3 PRAIRIE-48  PRIEST RIVER-28
106-John Allen Noble-PRRV  PIN 0:56 Randy Ley-PRAI
113-Rivers Greensky-PRAI  PIN 3:59 Diamond Robinson-PRRV
120-Tommy Greensky-PRAI  MAJ 12-0 Noah Jamison-PRRV
126-Luke Soumas-PRRV  MAJ 14-4 Kodi Wells-PRAI
132-Peter Mattson-PRAI  PIN 3:06 Tyler Chenoweth-PRRV
138-Eric Creamer-PRAI  TF 16-1 Spenser Macdonald-PRRV
145-Dallas Hopkins-PRRV  FF Forfeit-PRAI
152-Clayton Bowman-PRRV  PIN 2:57 Jake Lucia-PRAI
160-Mario Gonzalez-PRAI  DEC 10-4 Greg Fitzmorris-PRRV
170-Luke Macdonald-PRRV  PIN 1:45 Luke Middelstadt-PRAI
182-Nick Graham-PRAI  PIN 2:51 Joe Swartz-PRRV
195-Ronnie Evenden-PRAI  PIN 2:12 Bret Fink-PRRV
220-Tyler Duncan-PRAI  PIN 0:31 Gabe Bellah-PRRV
285-Dallas Goodpaster-PRAI  PIN 0:21 Tristan Hudson-PRRV

Pod 4 M 3 PASCO-55  WASHOUGAL-16
106-Bobby Guzman-PASC  PIN 0:21 Urich Reyes-WASH
113-Patrick Torres-PASC  PIN 0:46 Nick Wolfe-WASH
120-Jacob Romero-PASC-ALS  FF Luis Ochoa-PASC
126-Victor Ramirez-PASC  PIN 0:25 John Gable-WASH
132-Timmy Martinez-PASC  PIN 1:47 Roger Polanco-WASH
138-Jesse Reagan-WASH  PIN 0:01 David Kucheruy-PASC
145-Jake Covington-PASC  MAJ 12-0 Garrett Duey-WASH
152-Tanner Baldwin-WASH  DEC Luis Velazco-PASC
160-Anthony Sagastegui-PASC  DEC 10-6 Andrew Bedjan-WASH
170-Anthony Burrows-PASC  PIN 2:00 Tanner Howington-WASH
182-Bailey Burk-WASH  DEC 2-0 Brandon Stroh-PASC
195-Ruben Aguilar-WASH  DEC 6-2 Misael Estrada-PASC
220-Roman Cortez-PASC  PIN 3:10 Sean Leheny-WASH
285-Audie Pearson-PASC  PIN 4:00 Josiah Jones-HERI

Pod 5 M 3 WENATCHEE-48  ROYAL-33
106-Gerardo Delgadillo-WENA  FF Forfeit-ROYL
113-Kiki Chabolla-ROYL  DEC 7-6 Drake Lewis-WENA
120-Noel Suarez-WENA  PIN 3:19 Stanton Fanning-ROYL
126-Carlos Hernandez-ROYL  PIN 3:16 Kekoa Fujmori-WENA
132-David Marquez-WENA  PIN 3:16 Elias Cardenas-ROYL
138-Eric Briley-WENA  PIN 3:34 Tyler Garretson-ROYL
145-Kris Garrett-WENA  PIN 3:28 Jose Medina-ROYL
152-Cody Schuyleman-WENA  FF FORFEIT-ROYL
160-Emillo Bustos-ROYL  PIN 1:20 Carl Brandt-WENA
170-Darrin Miller-ROYL  PIN 3:13 Wyatt Long-WENA
182-Kole Davis-WENA  PIN 2:52 Carter Allred-ROYL
195-Matt Bartlett-ROYL  PIN 3:28 Eli Barnett-WENA
220-Yordie Jimenez-ROYL  PIN 0:53 Tomas Benjume-WENA
285-Armando Juarez-WENA  PIN 1:12 Angle Rojas-ROYL

Pod 6 M 3 CENTRALIA-35  KI-BE-32
106-Layne Pannkuk-CENT  PIN 3:35 Jaron Gunter-KIBE
113-Bryce Bock-CENT  PIN 3:26 Jaymen Phillips-KIBE
120-Byron Cerrano-CENT  PIN 0:49 Flavio Sandoval-KIBE
126-Sweth Garcia-KIBE  FF FORFEIT
132-David Graham-KIBE  PIN 1:05 Trent Due-CENT'
138-Paul Ward-CENT  PIN 1:47 Byron Berryhill-KIBE
145-Carlos Aguirre-KIBE  DEC 8-6 Christian Smith-CENT
152-Joseph Finch-CENT  TF 15-0 Luca Fleishmann-KIBE
160-Kareem Johnson-KIBE  TF 19-3 Andrew Fisher
170-Zach Estrada-CENT  FF Angel DelAngel-KIBE
182-Cruz DelAngel-KIBE  DEC 7-0 Kyzer Bailey-CENT
195-Enoc Amador-CENT  PIN 3:48 Alex Baumgartner-KIBE
220-Tanner Cook-KIBE  DEC 8-4 Bryan Due-CENT
285-Cody Zyph-KIBE  PIN 1:03 Josh Harmon-CENT

Pod 7 M 3 MT. SI-39  WEST SALEM-33
106-Henry Foster-MTSI  MAJ 8-0 Enrique Teran-WSAL
113-Marco Vargas-WSAL  FF Joey Quirk-MTVW
120-Eli Clure-MTSI  DEC 12-8 Jeb Powell-WSAL
126-Cam Johnson-WSAL  PIN 1:58 Tyler McConnell-MTSI
132-Mason Marenco-MTSI  PIN 3:28 Clint Jacobson-WSAL
138-Gunnar Harrison-MTSI  FF Schuyler Killian-PASC-ALS
145-Ryley Absher-MTSI  FF Mateo Jimenez-PASC-ALS
152-Harrison Hunt-WSAL  DEC 10-6 Justin Edens-MTSI
160-Jon Maddy-WSAL  PIN 3:46 Kai Hapke-MTSI
170-Cam Harris-WSAL  FF Forfeit-MTSI
182-Quin Oster-MTSI  FF Forfeit-WSAL
195-Cameron McLain-MTSI  PIN 1:10 Benson Huntley-WSAL
220-Forfeit-MTSI  FF Johnathan Chavez-Cruz-PASC-ALS
285-Lisala Manu-WSAL  FF Forfeit-MTSI

Pod 8 M 3 SELAH-35  KAMIAK-27
106-Carlos-SELA  WIN Kyle James-KAMK
113-Kobe Kamin-KAMK  DOUBLE FF Forfeit-SELA
120-Mathew Harris-SELA  PIN 5:50 Ryan James-KAMK
126-Austin Au-SELA  FF Forfeit-KAMK
132-Nate Goodwin-KAMK  PIN 0:44 Ethan Borton-SELA
138-Mitchell Belton-SELA  FF Forfeit-KAMK
145-Brian Cienfuegos-SELA  DEC 6-5 Tyler Frisch-KAMK
152-Aaron Pimentel-SELA  DEC 6-0 Spencer Mitchell-KAMK
160-David Bikoev-KAMK  DEC 6-0 Gator Newell-SELA
170-Tyler Webley-KAMK  FF Tommy Lund-SELA
182-Connor Mitchell-KAMK  INJ DEF Alec Ray-SELA
195-Chase Pidgon-SELA  PIN 1:10 Grant Smith-KAMK
220-Tanner Kunard-KAMK  FF Forfeit-SELA
285-Forfeit-KAMK   Forfeit-SELA