2010botw

BEST OF THE WEST-PASCO
Pasco High School-Dec. 20, 2013

DAY 1 RESULTS

1st  2nd NEWBERG-60  BATTLE GROUND-9
106-Aerie Baxter-NEWB  PIN 2:49 Justin Bullock-BAGR
113-Patrick Boulanger-NEWB  MAJ 8-0 Chris Joner-BAGR
120-Thomas Myers-NEWB  PIN 0:19 Zachary John-BAGR
126-Wyatt Rude-NEWB  PIN 3:23 Jason Cole-BAGR
132-Robert Gomulkiewicz-BAGR  PIN 2:53 Joe Landry-NEWB
138-Tim Lane-NEWB  DEC 2-1 Jacob Kokinokis-BAGR
145-Taylor Stewart-BAGR  DEC  3-0 Colin Hyatt-NEWB
152-Matthew McCarthy-NEWB  PIN 3:19 Steven Evans-BAGR
160-Jack Kerwin-NEWB  FF Forfeit-BAGR
170-Zane Burgess-NEWB  DEC 9-4 Billy Oeck-BAGR
182-Devin Russo-NEWB  PIN 3:45 Jesse Valitalo-BAGR
195-Will Fox-NEWB  DEC 2-1 Aaron Bork-BAGR
220-Evan Smith-NEWB  PIN 1:02 Sheldon Michalios-BAGR
285-Dakota Church-NEWB  PIN 4:00 Tyler Dady-BAGR

3rd  4th HERITAGE-37  PRAIRIE-33
106-Ryan Taylor-HERI  DEC 11-6 Randy Ley-PRAI
113-Rivers Greensky-PRAI  DEC 9-4 Jordan Zuniga-HERI
120-Karell Abdul-HERI  PIN 1:28 Tommy Greensky-PRAI
126-Kodi Wells-PRAI  PIN 0:45 Jonathan Schot-HERI
132-Connor Wilson-HERI  PIN 1:22 Peter Mattson-PRAI
138-Eric Creamer-PRAI  DEC 7-4 Ebrahim Babajan-HERI
145-Alex Lord-HERI  FF Forfeit-PRAI
152-Marcus Hendrickson-HERI  MAJ 8-0 Jake Lucia-PRAI
160-Mario Gonzalez-PRAI  FF Forfeit-HERI
170-Luke Middelstadt-PRAI  DEC 11-5 Christian Stroup-HERI
182-Jacob Cooper-HERI  PIN 0:29 Ronnie Evenden-PRAI
195-Tyler Duncan-PRAI  FF Forfeit-HERI
220-Dallas Goodpaster-PRAI  FF Forfeit-HERI
285-Tristan Bridges-HERI  FF Forfeit-PRAI

Gold 1 M1 NEWBERG-51  CLARKSTON-28
106-Spencer Clegg-CLAK  PIN 1:32 Aerie Baxter-NEWB
113-Patrick Boulanger-NEWB  MAJ 12-3 Dalton Port-CLAK
120-Thomas Myers-NEWB  PIN 5:16 Tanner Benton-CLAK
126-Wyatt Rude-NEWB  FF Forfeit-CLAK
132-Joe Landry-NEWB  PIN 1:40 Zack Thivierge-CLAK
138-Jordan Starr-CLAK  PIN 1:54 Justen McConville-NEWB
145-Zach Freeman-CLAK  PIN 3:37 Colin Hyatt-NEWB
152-Eric Benton-CLAK  MAJ 15-2 Matthew McCarthy-NEWB
160-Jack Kerwin-NEWB  PIN 1:14 Jordan Miller-CLAK
170-Zane Burgess-NEWB  PIN 3:31 Dakota Cornish-CLAK
182-Devin Russo-NEWB  PIN 4:36 Taran Schuerman-CLAK
195-Will Fox-NEWB  PIN 0:18 Stephen Sisemore-CLAK
220-Dylan Beeler-CLAK  FF Forfeit-NEWB
285-Dakota Church-NEWB  PIN 2:23 Luke Brown-CLAK

Gold 2 M2 PRAIRIE-41  PASCO-40
106-Bobby Guzman-PASC  PIN 1:05 Randy Ley-PRAI
113-Patrick Torres-PASC  MAJ 16-4 Rivers Greensky-PRAI
120-Luis Ochoa-PASC  PIN 1:11 Tommy Greensky-PRAI
126-Kodi Wells-PRAI  PIN 0:37 Victor Ramirez-PASC
132-Timmy Martinez-PASC  PIN 1:10 Peter Mattson-PRAI
138-Jake Covington-PASC  PIN 0:12 Eric Creamer-PRAI
145-Tristan Killian-PASC  FF Forfeit-PRAI
152-Luis Velazco-PASC  PIN 0:37 Jake Lucia-PRAI
160-Luke Middelstadt-PRAI  TF 19-4 Anthony Sagastegui-PASC
170-Mario Gonzalez-PRAI  DQ Anthony Burrows-PASC
182-Nick Graham-PRAI  PIN 1:23 Brandon Stroh-PASC
195-Ronnie Evenden-PRAI  PIN 1:48 Misael Estrada-PASC
220-Tyler Duncan-PRAI  PIN 1:10 Roman Cortez-PASC
285-Dallas Goodpaster-PRAI  PIN 1:27 Audie Pearson-PASC

Gold 3 M3 BATTLE GROUND-48  CENTRALIA-24
106-Layne Pannkuk-CENT  PIN 1:29 Justin Bullock-BAGR
113-Chris Joner-BAGR  PIN 1:46 Bryce Bock-CENT
120-Byron Cerrano-CENT  PIN 0:55 Zachary John-BAGR
126-Jacob Ray-BAGR  FF Binod Sapkota-CENT
132-Jason Cole-BAGR  PIN 1:14 Alexis Barajas-CENT
138-Colton Blake-BAGR  DEC 5-2 Paul Ward-CENT
145-Taylor Stewart-BAGR  MAJ 9-1 Christian Smith-CENT
152-Steven Evans-BAGR  DEC 13-8 Joseph Finch-CENT
160-Wyatt Pannkuk-CENT  PIN 0:32 Tyler Bates-BAGR
170-Billy Oeck-BAGR  FF Andrew Fisher-CENT
182-Kyzer Bailey-CENT  PIN 1:52 Jesse Valitalo-BAGR
195-Aaron Bork-BAGR  DEC 8-4 Enoc Amador-CENT
220-Sheldon Michalios-BAGR  PIN 0:38 Bryan Due-CENT
285-Tyler Dady-BAGR  PIN 2:10 Josh Harmon-CENT

Gold 4 M4 HERITAGE-36  MT. SI-33
106-Jordan Zuniga-HERI  PIN 1:33 Henry Foster-MTSI
113-Joey Quirk-MTVW  PIN 1:19 Ryan Taylor-HERI
120-Eli Clure-MTSI  DEC Karell Abdul-HERI
126-Tyler McConnell-MTSI  PIN 1:30 Jonathan Schot-HERI
132-Connor Wilson-HERI  DEC 12-9 Mason Marenco-MTSI
138-Ebrahim Babajan-HERI  DEC 10-4 Gunnar Harrison-MTSI
145-Ryley Absher-MTSI  PIN 1:38 Alex Lord-HERI
152-Justin Edens-MTSI  PIN 0:43 Marcus Hendrickson-HERI
160-Forfeit-HERI  PIN 0:58 Kai Hapke-MTSI
170-Christian Stroup-HERI  FF Forfeit-MTSI
182-Jacob Cooper-HERI  FF Quin Oster-MTSI
195-Forfeit-HERI  PIN 1:18 Cameron McLain-MTSI
220-Andrew Harris-MTSI  FF Forfeit-HERI
285-Tristan Bridges-HERI  FF Forfeit-MTSI

Gold 5 M5 NEWBERG-35  PRAIRIE-31
106-Aerie Baxter-NEWB  PIN 3:30 Randy Ley-PRAI
113-Patrick Boulanger-NEWB  MAJ 14-2 Rivers Greensky-PRAI
120-Thomas Myers-NEWB  PIN 5:21 Tommy Greensky-PRAI
126-Wyatt Rude-NEWB  PIN 0:54 Kodi Wells-PRAI
132-Tim Lane-NEWB  MAJ 13-2 Peter Mattson-PRAI
138-Eric Creamer-PRAI  PIN 4:59 Justen McConville-NEWB
145-Colin Hyatt-NEWB  FF Forfeit-PRAI
152-Matthew McCarthy-NEWB  PIN 3:37 Jake Lucia-PRAI
160-Mario Gonzalez-PRAI  DEC 9-7 Zane Burgess-NEWB
170-Luke Middelstadt-PRAI  DEC 12-7 Jack Kerwin-NEWB
182-Nick Graham-PRAI  DEC 7-2 Devin Russo-NEWB
195-Ronnie Evenden-PRAI  PIN 1:30 Will Fox-NEWB
220-Tyler Duncan-PRAI  PIN 1:29 Evan Smith-NEWB
285-Dakota Church-NEWB  DEC 6-2 Dallas Goodpaster-PRAI

Gold 6 M6 BATTLE GROUND-38  HERITAGE-30
106-Justin Bullock-BAGR  DEC 10-9 Ryan Taylor-HERI
113-Jordan Zuniga-HERI  DEC 6-5 Zachary John-BAGR
120-Karell Abdul-HERI  PIN 1:04 Zachary John-BAGR
126-Jason Cole-BAGR  TF 16-0 Jonathan Schot-HERI
132-Connor Wilson-HERI  DEC 8-2 Colton Blake-BAGR
138-Robert Gomulkiewicz-BAGR  PIN 0:24 Ebrahim Babajan-HERI
145-Alex Lord-HERI  DEC 6-5 Taylor Stewart-BAGR
152-Marcus Hendrickson-HERI  PIN 0:27 Steven Evans-BAGR
160-Tyler Bates-BAGR  FF Forfeit-HERI
170-Billy Oeck-BAGR  PIN 0:20 Christian Stroup-HERI
182-Jacob Cooper-HERI  PIN 0:42 Jesse Valitalo-BAGR
195-Aaron Bork-BAGR  FF Forfeit-HERI
220-Sheldon Michalios-BAGR  FF Forfeit-HERI
285-Tristan Bridges-HERI  DEC 3-2 Tyler Dady-BAGR

Gold 7 M7 PASCO-36  CLARKSTON-29
106-Spencer Clegg-CLAK  DEC 7-0 Bobby Guzman-PASC
113-Patrick Torres-PASC  DEC 6-0 Dalton Port-CLAK
120-Tanner Benton-CLAK  DEC 14-7 Luis Ochoa-PASC
126-Victor Ramirez-PASC  FF Forfeit-CLAK
132-Timmy Martinez-PASC  PIN 2:28 Zack Thivierge-CLAK
138-Jake Covington-PASC  PIN 1:04 Jordan Starr-CLAK
145-Zach Freeman-CLAK  PIN 0:40 David Kucheryaviy-PASC
152-Eric Benton-CLAK  PIN 3:07 Luis Velazco-PASC
160-Anthony Sagastegui-PASC  DEC 11-8 Jordan Miller-CLAK
170-Geradiy Kucheryaviy-PASC  PIN 1:25 Dakota Cornish-CLAK
182-Taran Schuerman-CLAK  DEC 8-6 Brandon Stroh-PASC
195-Misael Estrada-PASC  PIN 0:15 Stephen Sisemore-CLAK
220-Dylan Beeler-CLAK  PIN 1:50 Roman Cortez-PASC
285-Hunter Sisemore-CLAK  DEC 4-1 Audie Pearson-PASC

Gold 8 M8 CENTRALIA-48  MT. SI-15
106-Layne Pannkuk-CENT  PIN Henry Foster-MTSI
113-Bryce Bock-CENT  PIN Joey Quirk-MTVW
120-Byron Cerrano-CENT  DEC Eli Clure-MTSI
126-Tyler McConnell-MTSI   Binod Sapkota-CENT
132-Jack Hamerly-MTSI  PIN Trent Due-CENT
138-Paul Ward-CENT  PIN Mason Marenco-MTSI
145-Ryley Absher-MTSI  PIN Christian Smith-CENT
152-Justin Edens-MTSI  DEC Joseph Finch-CENT
160-Wyatt Pannkuk-CENT  PIN Kai Hapke-MTSI
170-Forfeit-MTSI  FF Forfeit-CENT
182-Kyzer Bailey-CENT  FF Forfeit-MTSI
195-Enoc Amador-CENT  DEC Cameron McLain-MTSI
220-Bryan Due-CENT  PIN Andrew Harris-MTSI
285-Josh Harmon-CENT  FF Forfeit-MTSI

Gold 9 M9 PASCO-41  CENTRALIA-28
106-Layne Pannkuk-CENT  PIN 3:54 Bobby Guzman-PASC
113-Patrick Torres-PASC  DEC 10-8 Bryce Bock-CENT
120-Byron Cerrano-CENT  PIN 4:44 Luis Ochoa-PASC
126-Victor Ramirez-PASC  FF FORFEIT-CENT
132-Timmy Martinez-PASC  PIN 0:29 Trent Due-CENT
138-Jake Covington-PASC  MAJ 14-2 Paul Ward-CENT
145-David Kucheryaviy-PASC  PIN 1:52 Christian Smith-CENT
152-Luis Velazco-PASC  DEC 3-0 Joseph Finch-CENT
160-Anthony Sagastegui-PASC  PIN 1:05 Wyatt Pannkuk-CENT
170-Geradiy Kucheryaviy-PASC  MAJ 28-18 Andrew Fisher-CENT
182-Kyzer Bailey-CENT  PIN 1:59 Brandon Stroh-PASC
195-Misael Estrada-PASC  DEC 4-3 Enoc Amador-CENT
220-Bryan Due-CENT  PIN 1:19 Roman Cortez-PASC
285-Josh Harmon-CENT  PIN 0:47 Audie Pearson-PASC

Silver 1 M1 MT VIEW-54  RICHLAND-15
106-Chase Wilson-RICH  DEC 10-6 William Taisacan-MTVW
113-Joey Quirk-MTVW  FF Forfeit-RICH
120-Brandon Huft-MTVW  PIN 0:30 Gunnar Gibbon-RICH
126-Ben James Dixon-MTVW  PIN 3:00 Todd Gaston-RICH
132-Mitch Bieber-RICH  DEC 11-7 Damon Thomas-MTVW
138-Kenji Yamashita-MTVW  PIN 1:55 Price Seely-RICH
145-Abraham Hanson-MTVW  DEC 10-6 Kody Mars-RICH
152-Nathan Spires-MTVW  TF 16-1 Kyle Tucker-RICH
160-Skyler Scott-MTVW  PIN 3:15 Cole Ballard-RICH
170-Brandon Proffitt-MTVW  PIN 3:30 Robert Tumanyan-RICH
182-Nathan Wu-MTVW  MAJ 12-3 Ryker Mackey-RICH
195-Forrest Howald-RICH  DEC 9-2 Eddie Richardson-MTVW
220-Hunter Merkle-RICH  FF Forfeit-MTVW
285-Faris Hadziabdic-MTVW  PIN 0:10 Tim Bick-RICH

Silver 2 M2 PRIEST RIVER-48  WASHOUGAL-26
106-Urich Reyes-WASH  MAJ 16-7 John Allen Noble-PRRV
113-Diamond Robinson-PRRV  PIN 1:00 Dylan Cherry-WASH
120-Noah Jamison-PRRV  FF Jacob Romero-PASC-ALS
126-Luke Soumas-PRRV  PIN 1:33 John Gable-WASH
132-Taylor Leifson-WASH  PIN 1:28 Kyle Paffrey-PRRV
138-Jesse Reagan-WASH  PIN 1:25 Spenser Macdonald-PRRV
145-Dallas Hopkins-PRRV  DEC 7-0 Tanner Baldwin
152-Forfeit-WASH  DE C 1-2 Clayton Bowman-PRRV
160-Greg Fitzmorris-PRRV  DEC 7-0 Andrew Bedjan-WASH
170-Luke Macdonald-PRRV  PIN 1:33 Tanner Howington-WASH
182-Bailey Burk-WASH  PIN 3:48 Joe Swartz-PRRV
195-Bret Fink-PRRV  PIN 0:29 Ruben Aguilar-WASH
220-Gabe Bellah-PRRV  PIN 5:39 Sean Leheny-WASH
285-Tristan Hudson-PRRV  FF Josiah Jones-HERI

Silver 3 M3 WENATCHEE-52  WALLA WALLA-19
106-Josh Camacho-WAWA  MAJ Gerardo Delgadillo-WENA
113-Drake Lewis-WENA  PIN Joshua Pettyjohn-WAWA
120-Noel Suarez-WENA  PIN 2:57 Brian Ocampo-WAWA
126-Noe Gonzalez-WAWA  INJ DEF Kekoa Fujmori-WENA
132-David Marquez-WENA  PIN 5:20 Jeffery Randolph-WAWA
138-Eric Briley-WENA  MAJ 12-1 Cameron Bennett-WAWA
145-Kris Garrett-WENA  PIN 0:58 Brandon Hernandez-WAWA
152-Cody Schuyleman-WENA  DEC 7-3 Ammon Juhasz-WAWA
160-Carl Brandt-WENA  PIN 3:57 Logan Hope-WAWA
170-Wyatt Long-WENA  PIN 0:32 Ely Kimball-WAWA
182-Kole Davis-WENA  PIN 3:36 Lucas Rassbach-WAWA
195-Eli Barnett-WENA  DEC 8-2 Donovan Romero-WAWA
220-Ryan Rogel-WAWA  PIN 3:17 Tomas Benjume-WENA
285-Kurt Blackman-WAWA  DEC 2-0 Armando Juarez-WENA

Silver 4 M4 KAMIAKIN-40  SELAH-27
106-Carlos-SELA  TF JJ Gurr-KAMI
113-Tyler Almaguer-KAMI  FF Forfeit-SELA
120-Cyle Deleon-KAMI  MAJ Mathew Harris-SELA
126-Austin Au-SELA  PIN Jesus Ramos-KAMI
132-Damien Gooldy-KAMI  PIN Ethan Borton-SELA
138-Franky Garcia-KAMI  PIN Mitchell Belton-SELA
145-Brian Cienfuegos-SELA  DEC Cedar Ceja-KAMI
152-Aaron Pimentel-SELA  DEC Zach Borisch-KAMI
160-Gator Newell-SELA  MAJ Joseph Hernandez-KAMI
170-Levi Tipps-KAMI  PIN Tommy Lund-SELA
182-Jose Solorio-KAMI  PIN Alec Ray-SELA
195-Chase Pidgon-SELA  FF Warren Laville-RICH
220-Forfeit-SELA  DOUBLE FF Forfeit-KAMI
285-Nick Little-KAMI  FF Forfeit-SELA

Silver 5 M5 MT VIEW-48  PRIEST RIVER-30
106-William Taisacan-MTVW  PIN 0:45 John Allen Noble-PRRV
113-Brandon Huft-MTVW  PIN 1:25 Diamond Robinson-PRRV
120-Ben James Dixon-MTVW  PIN 3:10 Noah Jamison-PRRV
126-Luke Soumas-PRRV  PIN 2:30 Matt Miller-MTVW
132-Damon Thomas-MTVW  PIN 2:14 Tyler Chenoweth-PRRV
138-Manny Mendez-MTVW  FF Spenser Macdonald-PRRV
145-Kenji Yamashita-MTVW  PIN 5:27 Dallas Hopkins-PRRV
152-Abraham Hanson-MTVW  DEC 14-9 Clayton Bowman-PRRV
160-Greg Fitzmorris-PRRV  PIN 5:52 Skyler Scott-MTVW
170-Luke Macdonald-PRRV  PIN 1:30 Brandon Proffitt-MTVW
182-Nathan Wu-MTVW  DEC 14-7 Joe Swartz-PRRV
195-Bret Fink-PRRV  PIN 3:02 Eddie Richardson-MTVW
220-Gabe Bellah-PRRV  FF Forfeit-MTVW
285-Faris Hadziabdic-MTVW  PIN 0:36 Tristan Hudson-PRRV

Silver 6 M6 WENATCHEE-44  KAMIAKIN-19
106-JJ Gurr-KAMI  MAJ 18-4 Gerardo Delgadillo-WENA
113-Tyler Almaguer-KAMI  MAJ 10-0 Drake Lewis-WENA
120-Cyle Deleon-KAMI  DEC 5-4 Noel Suarez-WENA
126-Jesus Ramos-KAMI  FF Kekoa Fujmori-WENA
132-Damien Goddy-KAMI  TF David Marquez-WENA
138-Eric Briley-WENA  DEC 8-7 Franky Garcia-KAMI
145-Kris Garrett-WENA  MAJ 11-3 Cedar Ceja-KAMI
152-Cody Schuyleman-WENA  DEC 13-12d Zach Barisch-KAMI
160-Carl Brandt-WENA  MAJ 11-3 Joseph Hernandez-KAMI
170-Wyatt Long-WENA  PIN 3:09 Levi Tipps-KAMI
182-Kole Davis-WENA  PIN 2:46 Jose Solorio-KAMI
195-Eli Barnett-WENA  PIN 3:36 Warren Laville-RICH
220-Tomas Benjume-WENA  FF Forfeit-KAMI
285-Armando Juarez-WENA  PIN 3:43 Nick Little-KAMI

Silver 7 M7 RICHLAND-63  WASHOUGAL-9
106-Urich Reyes-WASH  PIN 5:12 Tamika Pierce-RICH
113-Chase Wilson-RICH  PIN 0:14 Nick Wolfe-WASH
120-Jacob Romero-PASC-ALS  FF Gunnar Gibbon-RICH
126-Todd Gaston-RICH  PIN 1:00 John Gable-WASH
132-Mitch Bieber-RICH  DEC 4-2 Roger Polanco-WASH
138-Pryce Seeley-RICH  PIN 4:47 Jesse Reagan-WASH
145-Kody Mars-RICH  DEC 2-0 G Duey-WASH
152-Tanner Baldwin-WASH  DEC 4-2 Lane Heaton-RICH
160-Cole Ballard-RICH  PIN 1:27 Andrew Bedjan-WASH
170-Isaac Lovato-RICH  PIN 1:09 Tanner Howington-WASH
182-Ryker Mackey-RICH  PIN 1:56 Bailey Burk-WASH
195-Forrest Howald-RICH  DEC 4-2 Ruben Aguilar-WASH
220-Hunter Merkle-RICH  PIN 0:12 Sean Leheny-WASH
285-Nicholas Workman-RICH  FF Josiah Jones-HERI

Silver 8 M8 WALLA WALLA-46  SELAH-33
106-Carlos-SELA  PIN 3:11 Josh Camacho-WAWA
113-Joey Camacho-WAWA  FF Forfeit-SELA
120-Mathew Harris-SELA  DEC 10-5 Benny Salcedo-WAWA
126-Noe Gonzalez-WAWA  PIN 1:13 Austin Au-SELA
132-Martin Barrera-WAWA  MAJ 9-0 Ethan Borton-SELA
138-Justin Evans-WAWA  PIN 0:48 Mitchell Belton-SELA
145-Brian Cienfuegos-SELA  PIN 2:26 Brandon Hernandez-WAWA
152-Aaron Pimentel-SELA  PIN 3:08 Logan Hope-WAWA
160-Gator Newell-SELA  PIN 3:43 Ammon Juhasz-WAWA
170-Andrew Granchukoff-WAWA  FF Forfeit-SELA
182-Lucas Rassbach-WAWA  FF Forfeit-SELA
195-Chase Pidgon-SELA  PIN 1:41 Ryan Rogel-WAWA
220-Donovan Romero-WAWA  FF Forfeit-SELA
285-Kurt Blackman-WAWA  FF Forfeit-SELA

Silver 9 M9 MT VIEW-64  WENATCHEE-15
106-William Taisacan-MTVW  PIN Gerardo Delgadillo-WENA
113-Joey Quirk-MTVW  PIN Drake Lewis-WENA
120-Brandon Huft-MTVW  DEC Noel Suarez-WENA
126-Ben James Dixon-MTVW  FF Forfeit-WENA
132-Damon Thomas-MTVW  MAJ David Marquez-WENA
138-Kenji Yamashita-MTVW  PIN Eric Briley-WENA
145-Kris Garrett-WENA  PIN Manny Mendez-MTVW
152-Nathan Spires-MTVW  PIN Cody Schuyleman-WENA
160-Skyler Scott-MTVW  PIN Carl Brandt-WENA
170-Brandon Proffitt-MTVW  PIN Wyatt Long-WENA
182-Kole Davis-WENA  DEC Nathan Wu-MTVW
195-Eddie Richardson-MTVW  PIN Eli Barnett-WENA
220-Tomas Benjume-WENA  FF Forfeit-MTVW
285-Faris Hadziabdic-MTVW  PIN Armando Juarez-WENA

Bronze 1 M1 SOUTHRIDGE-51  EVERGREEN-30
106-Manny Casillas-SRDG  PIN 1:54 Ryan Logan-EGVN
113-Isaiah Av-EGVN  PIN 1:42 Sammy Negrete-SRDG
120-Andrew Lonero-EGVN  PIN 0:59 Cesar Flores-SRDG
126-Clayton Detmei-SRDG  PIN 1:18 Austin Henderson-EGVN
132-Forfeit-EGVN  FF Forfeit-SRDG
138-Danny Navarro-SRDG  PIN Jordan Moore-EGVN
145-Lydon Reams-SRDG  FF Forfeit-EGVN
152-Zayid Al-Ghani-SRDG  FF Forfeit-EGVN
160-Enrique Rivera-EGVN  PIN Conner Brown-SRDG
170-Daryn Harris-SRDG  FF Forfeit-EGVN
182-Bryce Overholt-SRDG  FF Forfeit-EGVN
195-Kadin Diaz-SRDG  FF Forfeit-EGVN
220-Ryan Krause-EGVN  PIN Marcus Surita-SRDG
285-Luke Davidson-SRDG  DEC Austin Wright-EGVN

Bronze 2 M2 CONNELL-46  HERMISTON-30
106-Oscar Ortiz-CONN  PIN 4:37 Robert Rodriguez-HERM
113-Gerardo Morales-CONN  PIN 2:40 Fidel Contreras-HERM
120-Fernando Gomez-CONN  PIN 2:32 Jack Meads-HERM
126-Roman Rodriguez-CONN  MAJ 13-5 Skyler Grigg-HERM
132-Oscar Lopez-HERM  FF Forfeit-CONN
138-Cody Jenks-CONN  PIN 1:47 Jacob Dodge-HERM
145-Noel Orozco-CONN  DWEC 5-0 Julio Leiva-HERM
152-Robert Orozco-CONN  PIN 0:47 William Kidder-HERM
160-Rudy Gonzalez-CONN  DEC 10-6 Brock McDonough-HERM
170-Vladimir Macias-HERM  PIN 4:54 Cody Gutierrez-CONN
182-Mitchell Lincoln-HERM  FF Forfeit-CONN
195-Greg Heinen-CONN  PIN 1:15 Alex Garza-HERM
220-Corey Mason-HERM  FF Forfeit-CONN
285-Devon Britner-HERM  FF Forfeit-CONN
-  
Bronze 3 M3 ROYAL-47  WEST SALEM-27
106-Enrique Teran-WSAL  FF Forfeit-ROYL
113-Kiki Chabolla-ROYL  PIN 1:18 Marco Vargas-WSAL
120-Jeb Powell-WSAL  PIN 1:32 Stanton Fanning-ROYL
126-Carlos Hernandez-ROYL  MAJ 12-0 Cam Johnson-WSAL
132-Clint Jacobson-WSAL  PIN 1:40 Julio Valencia -ROYL
138-Schuyler Killian-PASC-ALS  PIN 0:35 Tyler Garretson-ROYL
145-Forfeit-WSAL  FF Jose Medina-ROYL
152-Harrison Hunt-WSAL  FF Forfeit-ROYL
160-Cam Harris-WSAL  DEC Emillo Bustos-ROYL
170-Darrin Miller-ROYL  PIN 3:07 Jon Maddy-WSAL
182-Carter Allred-ROYL  FF Forfeit-WSAL
195-Matt Bartlett-ROYL  FF Benson Huntley-WSAL
220-Hunter Follett-ROYL  FF Forfeit-WSAL
285-Lisala Manu-WSAL  PIN 1:42 Angle Rojas-ROYL

Bronze 4 M4 KI-BE-54  KAMIAK-28
106-Jaron Gunter-KIBE  PIN Kyle James-KAMK
113-Jaymen Phillips-KIBE  FF Forfeit-KAMK
120-Flavio Sandoval-KIBE  PIN Ryan James-KAMK
126-Sweth Garcia-KIBE  FF Forfeit-KAMK
132-David Graham-KIBE  PIN Nate Goodwin-KAMK
138-Byron Berryhill-KIBE  FF Forfeit-KAMK
145-Tyler Frisch-KAMK  PIN Carlos Aguirre-KIBE
152-Spencer Mitchell-KAMK  PIN Luca Fleishmann-KIBE
160-David Bikoev-KAMK  DEC 9-2 Kareem Johnson-KIBE
170-Tyler Webley-KAMK  FF Forfeit-KIBE
182-Cruz DelAngel-KIBE  PIN Connor Mitchell-KAMK
195-Grant Smith-KAMK  PIN Alex Baumgartner-KIBE
220-Tanner Cook-KIBE  PIN Tanner Kunard-KAMK
285-Cody Zyph-KIBE  FF Forfeit-KAMK

Bronze 5 M5 SOUTHRIDGE-57  CONNELL-15
106-Oscar Ortiz-CONN  PIN 1:22 Sammy Negrete-SRDG
113-Manny Casillas-SRDG  PIN 2:07 Gerardo Morales-CONN
120-Fernando Gomez-CONN  DEC Cesar Flores-SRDG
126-Clayton Detmei-SRDG  PIN 1:29 Elias Barajas-CONN
132-Trenton Nett-SRDG  PIN 3:01 William HO-CONN
138-Danny Navarro-SRDG  DEC 8-2 Cody Jenks-CONN
145-Lydon Reams-SRDG  PIN 0:56 Noel Orozco-CONN
152-Robert Orozco-CONN  FF FORFEIT-SRDG
160-Zayid Al-Ghani-SRDG  PIN 1:129 Rudy Gonzalez-CONN
170-Daryn Harris-SRDG  FF Cody Gutierrez-CONN
182-Kadin Diaz-SRDG  FF Forfeit-CONN
195-Bryce Overholt-SRDG  FF Forfeit-CONN
220-Marcus Surita-SRDG  DEC Greg Heinen-CONN
285-Luke Davidson-SRDG  PIN 0:52 Forfeit-CONN

Bronze 6 M6 KI-BE-45  EVERGREEN-23
106-Jaron Gunter-KIBE  PIN Ryan Logan-EGVN
113-Isaiah Av-EGVN  TF 17-1 Jaymen Phillips-KIBE
120-Andrew Lonero-EGVN  DEC Flavio Sandoval-KIBE
126-Sweth Garcia-KIBE  PIN Austin Henderson-EGVN
132-Ramon Ortiz-EGVN  PIN David Graham-KIBE
138-Jordan Moore-EGVN  PIN Byron Berryhill-KIBE
145-Carlos Aguirre-KIBE  FF Forfeit-EGVN
152-Luca Fleishmann-KIBE  FF Forfeit-EGVN
160-Kareem Johnson-KIBE  DEC Enrique Rivera-EGVN
170-Forfeit-KIBE  DOUBLE FF Forfeit-EGVN
182-Cruz DelAngel-KIBE  FF Forfeit-EGVN
195-Alex Baumgartner-KIBE  FF Forfeit-EGVN
220-Tanner Cook-KIBE  FF Ryan Krause-EGVN
285-Austin Wright-EGVN  DEC 2-1 Cody Zyph-KIBE

Bronze 7 M7 ROYAL-42  KAMIAK-33
106-Kyle James-KAMK  FF Forfeit-ROYL
113-Kiki Chabolla-ROYL  FF Forfeit-KAMK
120-Ryan James-KAMK  PIN 1:20 Stanton Fanning-ROYL
126-Carlos Hernandez-ROYL  FF Forfeit-KAMK
132-Nate Goodwin-KAMK  FF Julio Valencia -ROYL
138-Tyler Garretson-ROYL  FF Forfeit-KAMK
145-Tyler Frisch-KAMK  PIN 2:45 Jose Medina-ROYL
152-Spencer Mitchell-KAMK  FF Forfeit-ROYL
160-David Bikoev-KAMK  DEC 3-2 Emillo Bustos-ROYL
170-Darrin Miller-ROYL  PIN 0:12 Tyler Webley-KAMK
182-Carter Allred-ROYL  DEC 3-2 Connor Mitchell-KAMK
195-Matt Bartlett-ROYL  PIN 3:27 Grant Smith-KAMK
220-Yordie Jimenez-ROYL  DEC 5-3 Tanner Kunard-KAMK
285-Angle Rojas-ROYL  FF Forfeit-KAMK

Bronze 8 M8 HERMISTON-41  WEST SALEM-38
106-Robert Rodriguez-HERM  FF Forfeit-WSAL
113-Jack Meads-HERM  TF 16-0 Marco Vargas-WSAL
120-Jeb Powell-WSAL  PIN 0:43 Fidel Contreres-HERM
126-Cam Johnson-WSAL  MAJ 14-5 Robert Crane-HERM
132-Clint Jacobson-WSAL  PIN 0:34 Wade Kirkpatrick-HERM
138-Jacob Dodge-HERM  FF Forfeit-WSAL
145-Will Sharkey-HERM  FF Forfeit-WSAL
152-Harrison Hunt-WSAL  MAJ 12-0 William Kidder-HERM
160-Cam Harris-WSAL  PIN 1:58 Vladimir Macias-HERM
170-Jon Maddy-WSAL  PIN 1:07 Brock McDonough-HERM
182-Mitchell Lincoln-HERM  FF Forfeit-WSAL
195-Benson Huntley-WSAL  PIN 5:14 Alex Garza-HERM
220-Corey Mason-HERM  PIN 0:40 Johnathan Chavez-Cruz-PASC-ALS
285-Lisala Manu-WSAL  PIN 0:24 Evan Yzaguirre-HERM

Bronze 9 M9 SOUTHRIDGE-59  MT. SI-23
106-Manny Casillas-SRDG  PIN 3:22 Henry Foster-MTSI
113-Sammy Negrete-SRDG  FF Forfeit-MTSI
120-Eli Clure-MTSI  PIN 4:58 Cesar Flores-SRDG
126-Clayton Detmei-SRDG  PIN 0:38 Tyler McConnell-MTSI
132-Mason Marenco-MTSI  FF Forfeit-SRDG
138-Danny Navarro-SRDG  PIN 1:06 Gunnar Harrison-MTSI
145-Ryley Absher-MTSI  TF 17-2 Lydon Reams-SRDG
152-Justin Edens-MTSI  PIN 0:42 Zayid Al-Ghani-SRDG
160-Conner Brown-SRDG  PIN 4:27 Kai Hapke-MTSI
170-Daryn Harris-SRDG  FF Forfeit-MTSI
182-Kadin Diaz-SRDG  FF Forfeit-MTSI
195-Bryce Overholt-SRDG  TF 16-0 Andrew Harris-MTSI
220-Marcus Surita-SRDG  PIN 2:56 Cameron McLain-MTSI
285-Luke Davidson-SRDG  FF Forfeit-MTSI